Türkiye Tür Listesi

Toplam tür sayısı: 484 tür

  • A kategorisi: 474 tür
  • B kategorisi: 5 tür
  • C kategorisi: 5 tür

Türkiye tür listesine 2018 yılında eklenenler:

  • Gri Başlı Kızkuşu
  • Küçük Tarlakuşu
  • Basra Kamışçını

Bu listede kullanılan temel kaynak “The Birds of Turkey”
(Kirwan vd. 2018) ve kitabın yayınından sonra Tür Kayıt Komitesi’nin kararlarını esas alarak hazırlanmıştır. Türkçe isimler temelde AKGT’nin Tür Listesi’nin (1996)’nı, ardından Türkiye ve Avrupa’nın Kuşları (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) kitabını takip eder. Yeni eklenen türlerin isim yazarları Sancar Barış ve Kerem Ali Boyla olarak kabul edilmelidir.

Kızıl Enseli Doğan, hiçbir otorite tarafından ayrı bir tür olarak kabul etilmemekte, gökdoğan’ın bir alttürü (Falco peregrinus peregrinoides) olarak görülmektedir. Dolayısıyla Türkiye listesinden kaldırılmalıdır.

BirdLife/HBW taksonomik listesine göre Türkiye’de 482 tür bulunmakta ve  aşağıdaki türleri kabul etmemektedir:

  • Sibirya Taşkuşu (Saxicola maurus) yaygın taşkuşunun (Saxicola torquata) bir alttürü olarak kabul ediliyor. Tüm Afrika, Avrupa ve Asya grubu eski taksonda sınıflandırılıyor.
  • Doğu Örümcekkuşu (Lanius meridionalis pallidirostris), büyük örümcekkuşunun alttürü olarak görülüyor.

IUCN Kırmızı Liste Kategoriler: 2017

Son güncelleme: 10 Eylül 2018

Kaynak: Boyla, KA 2018. Türkiye Kuşları Tür Listesi. http://www.kustr.org/kuskayitkomitesi/turlistesi Son erişim tarihi: 10 Eylül 2018.

İngilizce ve Bilimsel isimler Clements veya eBird tür listesini takip eder.


Anseriformes
ÖRDEKGİLLER Anatidae
Boz Kaz Anser anser Graylag Goose
Sakarca Anser albifrons Greater White-fronted Goose
Küçük Sakarca Anser erythropus Lesser White-fronted Goose
Tayga Kazı Anser fabalis Taiga Bean-Goose
Tundra Kazı Anser serrirostris Tundra Bean-Goose
Yosun Kazı Branta bernicla Brant
Ak Yakalı Kaz Branta leucopsis Barnacle Goose
Sibirya Kazı Branta ruficollis Red-breasted Goose
Kuğu Cygnus olor Mute Swan
Küçük Kuğu Cygnus columbianus Tundra Swan
Ötücü Kuğu Cygnus cygnus Whooper Swan
Nil Kazı Alopochen aegyptiaca Egyptian Goose
Angıt Tadorna ferruginea Ruddy Shelduck
Suna Tadorna tadorna Common Shelduck
Çıkrıkçın Spatula querquedula Garganey
Kaşıkgaga Spatula clypeata Northern Shoveler
Boz Ördek Mareca strepera Gadwall
Fiyu Mareca penelope Eurasian Wigeon
Yeşilbaş Anas platyrhynchos Mallard
Kılkuyruk Anas acuta Northern Pintail
Çamurcun Anas crecca Green-winged Teal
Yaz Ördeği Marmaronetta angustirostris Marbled Teal
Macar Ördeği Netta rufina Red-crested Pochard
Elmabaş Patka Aythya ferina Common Pochard
Pasbaş Patka Aythya nyroca Ferruginous Duck
Tepeli Patka Aythya fuligula Tufted Duck
Karabaş Patka Aythya marila Greater Scaup
Pufla Somateria mollissima Common Eider
Kadife Ördek Melanitta fusca Velvet Scoter
Kara Ördek Melanitta nigra Common Scoter
Telkuyruk Clangula hyemalis Long-tailed Duck
Altıngöz Bucephala clangula Common Goldeneye
Sütlabi Mergellus albellus Smew
Büyük Tarakdiş Mergus merganser Common Merganser
Tarakdiş Mergus serrator Red-breasted Merganser
Dikkuyruk Oxyura leucocephala White-headed Duck
Galliformes
SÜLÜNGİLLER Phasianidae
Kum Kekliği Ammoperdix griseogularis See-see Partridge
Bıldırcın Coturnix coturnix Common Quail
Kınalı Keklik Alectoris chukar Chukar
Urkeklik Tetraogallus caspius Caspian Snowcock
Turaç Francolinus francolinus Black Francolin
Sülün Phasianus colchicus Ring-necked Pheasant
Çilkeklik Perdix perdix Gray Partridge
Orman Horozu Tetrao tetrix Black Grouse
Dağ Horozu Tetrao mlokosiewiczi Caucasian Grouse
Phoenicopteriformes
FLAMİNGOGİLLER Phoenicopteridae
Flamingo Phoenicopterus roseus Greater Flamingo
Küçük Flamingo Phoeniconaias minor Lesser Flamingo
Podicipediformes
BATAĞANGİLLER Podicipedidae
Küçük Batağan Tachybaptus ruficollis Little Grebe
Kulaklı Batağan Podiceps auritus Horned Grebe
Kızıl Boyunlu Batağan Podiceps grisegena Red-necked Grebe
Bahri Podiceps cristatus Great Crested Grebe
Kara Boyunlu Batağan Podiceps nigricollis Eared Grebe
Columbiformes
GÜVERCİNGİLLER Columbidae
Kaya Güvercini Columba livia Rock Pigeon
Gökçe Güvercin Columba oenas Stock Dove
Tahtalı Columba palumbus Common Wood-Pigeon
Üveyik Streptopelia turtur European Turtle-Dove
Büyük Üveyik Streptopelia orientalis Oriental Turtle-Dove
Kumru Streptopelia decaocto Eurasian Collared-Dove
Küçük Kumru Streptopelia senegalensis Laughing Dove
Kap Kumrusu Oena capensis Namaqua Dove
Pterocliformes
BAĞIRTLAKGİLLER Pteroclidae
Paçalı Bağırtlak Syrrhaptes paradoxus Pallas’s Sandgrouse
Kılkuyruk Bağırtlak Pterocles alchata Pin-tailed Sandgrouse
Benekli Bağırtlak Pterocles senegallus Spotted Sandgrouse
Bağırtlak Pterocles orientalis Black-bellied Sandgrouse
Otidiformes
TOYGİLLER Otididae
Toy Otis tarda Great Bustard
Asya Yakalı Toyu Chlamydotis macqueenii Macqueen’s Bustard
Mezgeldek Tetrax tetrax Little Bustard
Cuculiformes
GUGUKGİLLER Cuculidae
Tepeli Guguk Clamator glandarius Great Spotted Cuckoo
Guguk Cuculus canorus Common Cuckoo
Caprimulgiformes
ÇOBANALDATANGİLLER Caprimulgidae
Çobanaldatan Caprimulgus europaeus Eurasian Nightjar
EBABİLGİLLER Apodidae
Ak Karınlı Ebabil Apus melba Alpine Swift
Ebabil Apus apus Common Swift
Boz Ebabil Apus pallidus Pallid Swift
Küçük Ebabil Apus affinis Little Swift
Gruiformes
YELVEGİLLER Rallidae
Sukılavuzu Rallus aquaticus Water Rail
Bıldırcınkılavuzu Crex crex Corn Crake
Benekli Yelvesi Porzana porzana Spotted Crake
Sutavuğu Gallinula chloropus Eurasian Moorhen
Sakarmeke Fulica atra Eurasian Coot
Küçük Sazhorozu Porphyrio alleni Allen’s Gallinule
Gri Başlı Sazhorozu Porphyrio poliocephalus Gray-headed Swamphen
Bataklık Yelvesi Zapornia parva Little Crake
Küçük Yelve Zapornia pusilla Baillon’s Crake
TURNAGİLLER Gruidae
Telli Turna Anthropoides virgo Demoiselle Crane
Ak Turna Leucogeranus leucogeranus Siberian Crane
Turna Grus grus Common Crane
Charadriiformes
KOCAGÖZGİLLER Burhinidae
Kocagöz Burhinus oedicnemus Eurasian Thick-knee
KILIÇGAGAGİLLER Recurvirostridae
Uzunbacak Himantopus himantopus Black-winged Stilt
Kılıçgaga Recurvirostra avosetta Pied Avocet
POYRAZKUŞUGİLLER Haematopodidae
Poyrazkuşu Haematopus ostralegus Eurasian Oystercatcher
CILIBITGİLLER Charadriidae
Gümüş Yağmurcun Pluvialis squatarola Black-bellied Plover
Altın Yağmurcun Pluvialis apricaria European Golden-Plover
Amerika Altın Yağmurcunu Pluvialis dominica American Golden-Plover
Küçük Altın Yağmurcun Pluvialis fulva Pacific Golden-Plover
Kızkuşu Vanellus vanellus Northern Lapwing
Mahmuzlu Kızkuşu Vanellus spinosus Spur-winged Lapwing
Gri Başlı Kızkuşu Vanellus cinereus Gray-headed Lapwing
Büyük Kızkuşu Vanellus indicus Red-wattled Lapwing
Sürmeli Kızkuşu Vanellus gregarius Sociable Lapwing
Ak Kuyruklu Kızkuşu Vanellus leucurus White-tailed Lapwing
Moğol Cılıbıtı Charadrius mongolus Lesser Sand-Plover
Büyük Cılıbıt Charadrius leschenaultii Greater Sand-Plover
Doğu Cılıbıtı Charadrius asiaticus Caspian Plover
Akça Cılıbıt Charadrius alexandrinus Kentish Plover
Halkalı Cılıbıt Charadrius hiaticula Common Ringed Plover
Halkalı Küçük Cılıbıt Charadrius dubius Little Ringed Plover
Dağ Cılıbıtı Charadrius morinellus Eurasian Dotterel
ÇULLUKGİLLER Scolopacidae
Sürmeli Kervançulluğu Numenius phaeopus Whimbrel
İnce Gagalı Kervançulluğu Numenius tenuirostris Slender-billed Curlew
Kervançulluğu Numenius arquata Eurasian Curlew
Kıyı Çamurçulluğu Limosa lapponica Bar-tailed Godwit
Çamurçulluğu Limosa limosa Black-tailed Godwit
Taşçeviren Arenaria interpres Ruddy Turnstone
Büyük Kumkuşu Calidris canutus Red Knot
[henüz isim verilmedi] Calidris pugnax Ruff
Sürmeli Kumkuşu Calidris falcinellus Broad-billed Sandpiper
Kızıl Kumkuşu Calidris ferruginea Curlew Sandpiper
Sarı Bacaklı Kumkuşu Calidris temminckii Temminck’s Stint
Ak Kumkuşu Calidris alba Sanderling
Kara Karınlı Kumkuşu Calidris alpina Dunlin
Uzun Kanatlı Kumkuşu Calidris bairdii Baird’s Sandpiper
Küçük Kumkuşu Calidris minuta Little Stint
Ak Sokumlu Kumkuşu Calidris fuscicollis White-rumped Sandpiper
Çizgili Kumkuşu Calidris melanotos Pectoral Sandpiper
Küçük Suçulluğu Lymnocryptes minimus Jack Snipe
Çulluk Scolopax rusticola Eurasian Woodcock
Büyük Suçulluğu Gallinago media Great Snipe
Suçulluğu Gallinago gallinago Common Snipe
Terek Düdükçünü Xenus cinereus Terek Sandpiper
Büyük Denizdüdükçünü Phalaropus tricolor Wilson’s Phalarope
Denizdüdükçünü Phalaropus lobatus Red-necked Phalarope
Kızıl Denizdüdükçünü Phalaropus fulicarius Red Phalarope
Dere Düdükçünü Actitis hypoleucos Common Sandpiper
Benekli Düdükçün Actitis macularius Spotted Sandpiper
Yeşil Düdükçün Tringa ochropus Green Sandpiper
Kara Kızılbacak Tringa erythropus Spotted Redshank
Yeşilbacak Tringa nebularia Common Greenshank
Küçük Sarıbacak Tringa flavipes Lesser Yellowlegs
Bataklık Düdükçünü Tringa stagnatilis Marsh Sandpiper
Orman Düdükçünü Tringa glareola Wood Sandpiper
Kızılbacak Tringa totanus Common Redshank
YENGEÇYAĞMURCUNUGİLLER Dromadidae
Yengeç Yağmurcunu Dromas ardeola Crab-Plover
BATAKLIKKIRLANGICIGİLLER Glareolidae
Çölkoşarı Cursorius cursor Cream-colored Courser
Bataklıkkırlangıcı Glareola pratincola Collared Pratincole
Kara Kanatlı Bataklıkkırlangıcı Glareola nordmanni Black-winged Pratincole
KORSANMARTIGİLLER Stercorariidae
Büyük Korsanmartı Stercorarius skua Great Skua
Küt Kuyruklu Korsanmartı Stercorarius pomarinus Pomarine Jaeger
Korsanmartı Stercorarius parasiticus Parasitic Jaeger
Uzun Kuyruklu Korsanmartı Stercorarius longicaudus Long-tailed Jaeger
MARTIGİLLER Laridae
Kara Ayaklı Martı Rissa tridactyla Black-legged Kittiwake
İnce Gagalı Martı Chroicocephalus genei Slender-billed Gull
Karabaş Martı Chroicocephalus ridibundus Black-headed Gull
Küçük Martı Hydrocoloeus minutus Little Gull
Akdeniz Martısı Ichthyaetus melanocephalus Mediterranean Gull
Kızıldeniz Martı Ichthyaetus leucophthalmus White-eyed Gull
Büyük Karabaş Martı Ichthyaetus ichthyaetus Pallas’s Gull
Ada Martısı Ichthyaetus audouinii Audouin’s Gull
Küçük Gümüş Martı Larus canus Mew Gull
Kuzey Gümüş Martısı Larus argentatus Herring Gull
Gümüş Martı Larus michahellis Yellow-legged Gull
Hazar Martısı Larus cachinnans Caspian Gull
Van Gölü Martısı Larus armenicus Armenian Gull
Kara Sırtlı Martı Larus fuscus Lesser Black-backed Gull
Kutup Martısı Larus hyperboreus Glaucous Gull
Büyük Kara Sırtlı Martı Larus marinus Great Black-backed Gull
Küçük Sumru Sternula albifrons Little Tern
Gülen Sumru Gelochelidon nilotica Gull-billed Tern
Hazar Sumru Hydroprogne caspia Caspian Tern
Kara Sumru Chlidonias niger Black Tern
Ak Kanatlı Sumru Chlidonias leucopterus White-winged Tern
Bıyıklı Sumru Chlidonias hybrida Whiskered Tern
Sumru Sterna hirundo Common Tern
Kutup Sumru Sterna paradisaea Arctic Tern
Kara Gagalı Sumru Thalasseus sandvicensis Sandwich Tern
Tepeli Sumru Thalasseus bengalensis Lesser Crested Tern
Gaviiformes
DALGIÇGİLLER Gaviidae
Kızıl Gerdanlı Dalgıç Gavia stellata Red-throated Loon
Kara Gerdanlı Dalgıç Gavia arctica Arctic Loon
Buz Dalgıcı Gavia immer Common Loon
Procellariiformes
KUZEYLİFIRTINAKIRLANGICIGİLLER Hydrobatidae
Fırtınakırlangıcı Hydrobates pelagicus European Storm-Petrel
FIRTINAKUŞUGİLLER Procellariidae
Madeira Yelkovanı Calonectris diomedea Cory’s Shearwater
Boz Yelkovan Calonectris diomedea Cory’s Shearwater
Yelkovan Puffinus yelkouan Yelkouan Shearwater
Ciconiiformes
LEYLEKGİLLER Ciconiidae
Kara Leylek Ciconia nigra Black Stork
Leylek Ciconia ciconia White Stork
Sarı Gagalı Leylek Mycteria ibis Yellow-billed Stork
Suliformes
SÜMSÜKGİLLER Sulidae
Sümsük Morus bassanus Northern Gannet
YILANBOYUNGİLLER Anhingidae
Yılanboyun Anhinga rufa African Darter
KARABATAKGİLLER Phalacrocoracidae
Küçük Karabatak Microcarbo pygmaeus Pygmy Cormorant
Karabatak Phalacrocorax carbo Great Cormorant
Tepeli Karabatak Phalacrocorax aristotelis European Shag
Pelecaniformes
PELİKANGİLLER Pelecanidae
Ak Pelikan Pelecanus onocrotalus Great White Pelican
Küçük Pelikan Pelecanus rufescens Pink-backed Pelican
Tepeli Pelikan Pelecanus crispus Dalmatian Pelican
BALIKÇILGİLLER Ardeidae
Balaban Botaurus stellaris Great Bittern
Küçük Balaban Ixobrychus minutus Little Bittern
Gri Balıkçıl Ardea cinerea Gray Heron
Erguvani Balıkçıl Ardea purpurea Purple Heron
Büyük Ak Balıkçıl Ardea alba Great Egret
Küçük Ak Balıkçıl Egretta garzetta Little Egret
Sığır Balıkçılı Bubulcus ibis Cattle Egret
Alaca Balıkçıl Ardeola ralloides Squacco Heron
Gece Balıkçılı Nycticorax nycticorax Black-crowned Night-Heron
AYNAKGİLLER Threskiornithidae
Çeltikçi Plegadis falcinellus Glossy Ibis
Kelaynak Geronticus eremita Northern Bald Ibis
Kaşıkçı Platalea leucorodia Eurasian Spoonbill
Accipitriformes
BALIK KARTALIGİLLER Pandionidae
Balık Kartalı Pandion haliaetus Osprey
ATMACAGİLLER Accipitridae
Ak Çaylak Elanus caeruleus Black-winged Kite
Sakallı Akbaba Gypaetus barbatus Bearded Vulture
Küçük Akbaba Neophron percnopterus Egyptian Vulture
Arı Şahini Pernis apivorus European Honey-buzzard
Tepeli Arı Şahini Pernis ptilorhynchus Oriental Honey-buzzard
Kara Akbaba Aegypius monachus Cinereous Vulture
Kızıl Akbaba Gyps fulvus Eurasian Griffon
Cambaz Kartal Terathopius ecaudatus Bateleur
Yılan Kartalı Circaetus gallicus Short-toed Snake-Eagle
Küçük Orman Kartalı Clanga pomarina Lesser Spotted Eagle
Büyük Orman Kartalı Clanga clanga Greater Spotted Eagle
Küçük Kartal Hieraaetus pennatus Booted Eagle
Bozkır Kartalı Aquila nipalensis Steppe Eagle
Şah Kartal Aquila heliaca Imperial Eagle
Kaya Kartalı Aquila chrysaetos Golden Eagle
Tavşancıl Aquila fasciata Bonelli’s Eagle
Saz Delicesi Circus aeruginosus Eurasian Marsh-Harrier
Gökçe Delice Circus cyaneus Hen Harrier
Bozkır Delicesi Circus macrourus Pallid Harrier
Çayır Delicesi Circus pygargus Montagu’s Harrier
Şikra Accipiter badius Shikra
Yaz Atmacası Accipiter brevipes Levant Sparrowhawk
Atmaca Accipiter nisus Eurasian Sparrowhawk
Çakır Accipiter gentilis Northern Goshawk
Kızıl Çaylak Milvus milvus Red Kite
Kara Çaylak Milvus migrans Black Kite
Ak Kuyruklu Kartal Haliaeetus albicilla White-tailed Eagle
Paçalı Şahin Buteo lagopus Rough-legged Hawk
Şahin Buteo buteo Common Buzzard
Kızıl Şahin Buteo rufinus Long-legged Buzzard
Strigiformes
PEÇELİBAYKUŞGİLLER Tytonidae
Peçeli Baykuş Tyto alba Barn Owl
BAYKUŞGİLLER Strigidae
İshakkuşu Otus scops Eurasian Scops-Owl
Çizgili İshakkuşu Otus brucei Pallid Scops-Owl
Puhu Bubo bubo Eurasian Eagle-Owl
Balık Baykuşu Ketupa zeylonensis Brown Fish-Owl
Kukumav Athene noctua Little Owl
Alaca Baykuş Strix aluco Tawny Owl
Kulaklı Orman Baykuşu Asio otus Long-eared Owl
Kır Baykuşu Asio flammeus Short-eared Owl
Paçalı Baykuş Aegolius funereus Boreal Owl
Bucerotiformes
İBİBİKGİLLER Upupidae
İbibik Upupa epops Eurasian Hoopoe
Coraciiformes
YALIÇAPKINIGİLLER Alcedinidae
Yalıçapkını Alcedo atthis Common Kingfisher
İzmir Yalıçapkını Halcyon smyrnensis White-throated Kingfisher
Alaca Yalıçapkını Ceryle rudis Pied Kingfisher
ARIKUŞUGİLLER Meropidae
Yeşil Arıkuşu Merops persicus Blue-cheeked Bee-eater
Arıkuşu Merops apiaster European Bee-eater
GÖKKUZGUNGİLLER Coraciidae
Gökkuzgun Coracias garrulus European Roller
Hint Gökkuzgunu Coracias benghalensis Indian Roller
Piciformes
AĞAÇKAKANGİLLER Picidae
Boyunçeviren Jynx torquilla Eurasian Wryneck
Ortanca Ağaçkakan Dendrocoptes medius Middle Spotted Woodpecker
Ak Sırtlı Ağaçkakan Dendrocopos leucotos White-backed Woodpecker
Orman Alaca Ağaçkakanı Dendrocopos major Great Spotted Woodpecker
Alaca Ağaçkakan Dendrocopos syriacus Syrian Woodpecker
Küçük Ağaçkakan Dryobates minor Lesser Spotted Woodpecker
Küçük Yeşil Ağaçkakan Picus canus Gray-headed Woodpecker
Yeşil Ağaçkakan Picus viridis Eurasian Green Woodpecker
Kara Ağaçkakan Dryocopus martius Black Woodpecker
Falconiformes
DOĞANGİLLER Falconidae
Küçük Kerkenez Falco naumanni Lesser Kestrel
Kerkenez Falco tinnunculus Eurasian Kestrel
Ala Doğan Falco vespertinus Red-footed Falcon
Ada Doğanı Falco eleonorae Eleonora’s Falcon
Gri Doğan Falco concolor Sooty Falcon
Boz Doğan Falco columbarius Merlin
Delice Doğan Falco subbuteo Eurasian Hobby
Bıyıklı Doğan Falco biarmicus Lanner Falcon
Ulu Doğan Falco cherrug Saker Falcon
Gök Doğan Falco peregrinus Peregrine Falcon
Psittaciformes
ESKİ DÜNYA PAPAĞANLARI Psittaculidae
İskender Papağan Psittacula eupatria Alexandrine Parakeet
Yeşil Papağan Psittacula krameri Rose-ringed Parakeet
Passeriformes
SARIASMAGİLLER Oriolidae
Sarıasma Oriolus oriolus Eurasian Golden Oriole
ÖRÜMCEKKUŞUGİLLER Laniidae
Kızıl Sırtlı Örümcekkuşu Lanius collurio Red-backed Shrike
Türkistan Örümcekkuşu Lanius phoenicuroides Red-tailed Shrike
Moğolistan Örümcekkuşu Lanius isabellinus Isabelline Shrike
Uzun Kuyruklu Örümcekkuşu Lanius schach Long-tailed Shrike
Büyük Örümcekkuşu (Diğer Örümcekkuşu Lanius meridionalis Iberian Gray Shrike
Büyük Örümcekkuşu Lanius excubitor Great Gray Shrike
Kara Alınlı Örümcekkuşu Lanius minor Lesser Gray Shrike
Maskeli Örümcekkuşu Lanius nubicus Masked Shrike
Kızıl Başlı Örümcekkuşu Lanius senator Woodchat Shrike
KARGAGİLLER Corvidae
Alakarga Garrulus glandarius Eurasian Jay
Saksağan Pica pica Eurasian Magpie
Göknar Kargası Nucifraga caryocatactes Eurasian Nutcracker
Kırmızı Gagalı Dağ Kargası Pyrrhocorax pyrrhocorax Red-billed Chough
Sarı Gagalı Dağ Kargası Pyrrhocorax graculus Yellow-billed Chough
Küçük Karga Corvus monedula Eurasian Jackdaw
Ekin Kargası Corvus frugilegus Rook
Leş Kargası Corvus cornix Hooded Crow
Çöl Karga Corvus ruficollis Brown-necked Raven
Kısa Kuyruklu Karga Corvus rhipidurus Fan-tailed Raven
[henüz isim verilmedi] Corvus corax Common Raven
BAŞTANKARAGİLLER Paridae
Çam Baştankarası Periparus ater Coal Tit
Ak Yakalı Baştankara Poecile lugubris Sombre Tit
Kayın Baştankarası Poecile palustris Marsh Tit
Mavi Baştankara Cyanistes caeruleus Eurasian Blue Tit
Büyük Baştankara Parus major Great Tit
ÇULHAGİLLER Remizidae
Çulhakuşu Remiz pendulinus Eurasian Penduline-Tit
TOYGARGİLLER Alaudidae
İbibik Toygar Alaemon alaudipes Greater Hoopoe-Lark
Küçük Çöl Toygar Ammomanes cinctura Bar-tailed Lark
Çöl Toygar Ammomanes deserti Desert Lark
Kulaklı Toygar Eremophila alpestris Horned Lark
Bozkır Toygarı Calandrella brachydactyla Greater Short-toed Lark
Küçük Boğmaklı Toygar Melanocorypha bimaculata Bimaculated Lark
Boğmaklı Toygar Melanocorypha calandra Calandra Lark
Kara Toygar Melanocorypha yeltoniensis Black Lark
[henüz isim verilmedi] Alaudala rufescens Lesser Short-toed Lark
Orman Toygarısı Lullula arborea Wood Lark
Ak Kanatlı Toygar Alauda leucoptera White-winged Lark
Tarlakuşu Alauda arvensis Eurasian Skylark
Küçük Ta Toygar Alauda gulgula Oriental Skylark
Tepeli Toygar Galerida cristata Crested Lark
BIYIKLIBAŞTANKARAGİLLER Panuridae
Bıyıklı Baştankara Panurus biarmicus Bearded Reedling
YELPAZEKUYRUKGİLLER Cisticolidae
Dik Kuyruklu Prinya Prinia gracilis Graceful Prinia
Yelpazekuyruk Cisticola juncidis Zitting Cisticola
KAMIŞÇINGİLLER Acrocephalidae
Küçük Mukallit Iduna caligata Booted Warbler
Sazak Mukalliti Iduna rama Sykes’s Warbler
Ak Mukallit Iduna pallida Eastern Olivaceous Warbler
Dağ Mukalliti Hippolais languida Upcher’s Warbler
Zeytin Mukalliti Hippolais olivetorum Olive-tree Warbler
Şarkıcı Mukallit Hippolais polyglotta Melodious Warbler
Sarı Mukallit Hippolais icterina Icterine Warbler
Sarı Kamışçın Acrocephalus paludicola Aquatic Warbler
Bıyıklı Kamışçın Acrocephalus melanopogon Moustached Warbler
Kındıra Kamışçını Acrocephalus schoenobaenus Sedge Warbler
Doğu Kamışçını Acrocephalus agricola Paddyfield Warbler
Kuzey Kamışçını Acrocephalus dumetorum Blyth’s Reed Warbler
Çalı Kamışçın Acrocephalus palustris Marsh Warbler
Saz Kamışçını Acrocephalus scirpaceus Eurasian Reed Warbler
Büyük Kamışçın Acrocephalus arundinaceus Great Reed Warbler
ÇEKİRGEKAMIŞÇINIGİLLER Locustellidae
Ağaç Kamışçını Locustella fluviatilis River Warbler
Bataklık Kamışçını Locustella luscinioides Savi’s Warbler
Çekirge Kamışçını Locustella naevia Common Grasshopper-Warbler
KIRLANGIÇGİLLER Hirundinidae
Kum Kırlangıcı Riparia riparia Bank Swallow
Kaya Kırlangıcı Ptyonoprogne rupestris Eurasian Crag-Martin
Kır Kırlangıcı Hirundo rustica Barn Swallow
Kızıl Kırlangıç Cecropis daurica Red-rumped Swallow
Ev Kırlangıcı Delichon urbicum Common House-Martin
ARAPBÜLBÜLÜGİLLER Pycnonotidae
Arapbülbülü Pycnonotus xanthopygos White-spectacled Bulbul
Ak Yakalı Arapbülbülü Pycnonotus leucotis White-eared Bulbul
ÇIVGINGİLLER Phylloscopidae
Orman Çıvgını Phylloscopus sibilatrix Wood Warbler
Boz Çıvgın Phylloscopus orientalis Eastern Bonelli’s Warbler
Sarı Kaşlı Çıvgın Phylloscopus inornatus Yellow-browed Warbler
Ak Kaşlı Çıvgın Phylloscopus humei Hume’s Warbler
Çalıkuşu Çıvgın Phylloscopus proregulus Pallas’s Leaf Warbler
Esmer Çıvgın Phylloscopus fuscatus Dusky Warbler
Söğütbülbülü Phylloscopus trochilus Willow Warbler
Kafkas Çıvgını Phylloscopus sindianus Mountain Chiffchaff
Çıvgın Phylloscopus collybita Common Chiffchaff
Yeşil Çıvgın Phylloscopus nitidus Green Warbler
Yeşilimsi Çıvgın Phylloscopus trochiloides Greenish Warbler
Kuzey Çıvgını Phylloscopus borealis Arctic Warbler
KAMIŞBÜLBÜLÜGİLLER Scotocercidae
Kamışbülbülü Cettia cetti Cetti’s Warbler
UZUNKUYRUKGİLLER Aegithalidae
Uzun Kuyruklu Baştankara Aegithalos caudatus Long-tailed Tit
ÖTLEĞENGİLLER Sylviidae
Kara Başlı Ötleğen Sylvia atricapilla Eurasian Blackcap
Boz Ötleğen Sylvia borin Garden Warbler
Çöl Ötleğen Sylvia nana Asian Desert Warbler
Çizgili Ötleğen Sylvia nisoria Barred Warbler
Küçük Ak Gerdanlı Ötleğen Sylvia curruca Lesser Whitethroat
Ak Gözlü Ötleğen Sylvia crassirostris Eastern Orphean Warbler
Kıbrıs Ötleğeni Sylvia melanothorax Cyprus Warbler
Pembe Göğüslü Ötleğen Sylvia mystacea Menetries’s Warbler
Kara Boğazlı Ötleğen Sylvia ruppeli Rüppell’s Warbler
Bıyıklı Ötleğen Sylvia cantillans Subalpine Warbler
Maskeli Ötleğen Sylvia melanocephala Sardinian Warbler
Ak Gerdanlı Ötleğen Sylvia communis Greater Whitethroat
Bozkır Ötleğen Sylvia conspicillata Spectacled Warbler
GEVEZEARDIÇGİLLER Leiothrichidae
Irak Yedikardeşi Turdoides altirostris Iraq Babbler
ÇALIKUŞUGİLLER Regulidae
Çalıkuşu Regulus regulus Goldcrest
Sürmeli Çalıkuşu Regulus ignicapilla Common Firecrest
DUVARTIRMAŞIKKUŞUGİLLER Tichodromidae
Duvar Tırmaşıkkuşu Tichodroma muraria Wallcreeper
SIVACIGİLLER Sittidae
Avrupa Sıvacısı Sitta europaea Eurasian Nuthatch
Anadolu Sıvacısı Sitta krueperi Krüper’s Nuthatch
Kaya Sıvacısı Sitta neumayer Western Rock Nuthatch
Büyük Kaya Sıvacısı Sitta tephronota Eastern Rock Nuthatch
TIRMAŞIKGİLLER Certhiidae
Orman Tırmaşıkkuşu Certhia familiaris Eurasian Treecreeper
Bahçe Tırmaşıkkuşu Certhia brachydactyla Short-toed Treecreeper
ÇITKUŞUGİLLER Troglodytidae
Çıtkuşu Troglodytes troglodytes Eurasian Wren
DEREKUŞUGİLLER Cinclidae
Derekuşu Cinclus cinclus White-throated Dipper
SIĞIRCIKGİLLER Sturnidae
Sığırcık Sturnus vulgaris European Starling
Alasığırcık Pastor roseus Rosy Starling
Çiğdeci Acridotheres tristis Common Myna
ARDIÇGİLLER Turdidae
Ökse Ardıç Turdus viscivorus Mistle Thrush
Öter Ardıç Turdus philomelos Song Thrush
Kızıl Ardıç Turdus iliacus Redwing
Karatavuk Turdus merula Eurasian Blackbird
Tarla Ardıcı Turdus pilaris Fieldfare
Boğmaklı Ardıç Turdus torquatus Ring Ouzel
Kızıl Gerdanlı Ardıç Turdus ruficollis Red-throated Thrush
SİNEKKAPANGİLLER Muscicapidae
Benekli Sinekkapan Muscicapa striata Spotted Flycatcher
Çalı Bülbül Cercotrichas galactotes Rufous-tailed Scrub-Robin
Kızılgerdan Erithacus rubecula European Robin
Taş Bülbülü Irania gutturalis White-throated Robin
Benekli Bülbül Luscinia luscinia Thrush Nightingale
Bülbül Luscinia megarhynchos Common Nightingale
Mavigerdan Luscinia svecica Bluethroat
Mavi Kuyruklu Bülbül Tarsiger cyanurus Red-flanked Bluetail
Küçük Sinekkapan Ficedula parva Red-breasted Flycatcher
Alaca Sinekkapan Ficedula semitorquata Semicollared Flycatcher
Kara Sinekkapan Ficedula hypoleuca European Pied Flycatcher
Halkalı Sinekkapanı Ficedula albicollis Collared Flycatcher
Kızılkuyruk Phoenicurus phoenicurus Common Redstart
Kara Kızılkuyruk Phoenicurus ochruros Black Redstart
Taşkızılı Monticola saxatilis Rufous-tailed Rock-Thrush
Gök Ardıç Monticola solitarius Blue Rock-Thrush
Çayır Taşkuşu Saxicola rubetra Whinchat
Taşkuşu Saxicola rubicola European Stonechat
Sibirya Taşkuşu Saxicola maurus Siberian Stonechat
Kuyrukkakan Oenanthe oenanthe Northern Wheatear
Boz Kuyrukkakan Oenanthe isabellina Isabelline Wheatear
Keşiş Kuyrukkakanı Oenanthe monacha Hooded Wheatear
Çöl Kuyrukkakanı Oenanthe deserti Desert Wheatear
Alaca Kuyrukkakan Oenanthe pleschanka Pied Wheatear
Kara Kulaklı Kuyrukkakan Oenanthe hispanica Black-eared Wheatear
Kıbrıs Kuyrukkakanı Oenanthe cypriaca Cyprus Wheatear
Ak Tepeli Kuyrukkakan Oenanthe leucopyga White-crowned Wheatear
Ak Sırtlı Kuyrukkakan Oenanthe finschii Finsch’s Wheatear
Kara Sırtlı Kuyrukkakan Oenanthe lugens Mourning Wheatear
Kızılca Kuyrukkakan Oenanthe xanthoprymna Kurdish Wheatear
İPEKKUYRUKGİLLER Bombycillidae
İpekkuyruk Bombycilla garrulus Bohemian Waxwing
HURMAYİYENGİLLER Hypocoliidae
Hurmayiyen Hypocolius ampelinus Hypocolius
DAĞBÜLBÜLÜGİLLER Prunellidae
Büyük Dağbülbülü Prunella collaris Alpine Accentor
Sibirya Dağbülbülü Prunella montanella Siberian Accentor
Sürmeli Dağbülbülü Prunella ocularis Radde’s Accentor
Kara Boğazlı Dağbülbülü Prunella atrogularis Black-throated Accentor
Dağbülbülü Prunella modularis Dunnock
SERÇEGİLLER Passeridae
Serçe Passer domesticus House Sparrow
Söğüt Serçesi Passer hispaniolensis Spanish Sparrow
Küçük Serçe Passer moabiticus Dead Sea Sparrow
Ağaç Serçesi Passer montanus Eurasian Tree Sparrow
Sarı Boğazlı Serçe Gymnoris xanthocollis Yellow-throated Sparrow
Kaya Serçesi Petronia petronia Rock Sparrow
Boz Serçe Carpospiza brachydactyla Pale Rockfinch
Kar Serçesi Montifringilla nivalis White-winged Snowfinch
KUYRUKSALLAYANGİLLER Motacillidae
Dağ Kuyruksallayanı Motacilla cinerea Gray Wagtail
Sarı Kuyruksallayan Motacilla flava Western Yellow Wagtail
Sarı Başlı Kuyruksallayan Motacilla citreola Citrine Wagtail
Ak Kuyruksallayan Motacilla alba White Wagtail
Mahmuzlu İncirkuşu Anthus richardi Richard’s Pipit
Moğol İncirkuşu Anthus godlewskii Blyth’s Pipit
Kır İncirkuşu Anthus campestris Tawny Pipit
Çayır İncirkuşu Anthus pratensis Meadow Pipit
Ağaç İncirkuşu Anthus trivialis Tree Pipit
Yeşil Sırtlı İncirkuşu Anthus hodgsoni Olive-backed Pipit
Kızıl Gerdanlı İncirkuşu Anthus cervinus Red-throated Pipit
Dağ İncirkuşu Anthus spinoletta Water Pipit
Pasifik İncirkuşu Anthus rubescens American Pipit
İSPİNOZGİLLER Fringillidae
İspinoz Fringilla coelebs Common Chaffinch
Dağ İspinozu Fringilla montifringilla Brambling
Kocabaş Coccothraustes coccothraustes Hawfinch
Çütre Carpodacus erythrinus Common Rosefinch
Şakrak Pyrrhula pyrrhula Eurasian Bullfinch
Alamecek Rhodopechys sanguineus Crimson-winged Finch
Küçük Alamecek Bucanetes githagineus Trumpeter Finch
Doğu Alameceği Bucanetes mongolicus Mongolian Finch
Boz Alamecek Rhodospiza obsoleta Desert Finch
Florya Chloris chloris European Greenfinch
Sarı Gagalı Ketenkuşu Linaria flavirostris Twite
Ketenkuşu Linaria cannabina Eurasian Linnet
Huş İsketesi Acanthis flammea Common Redpoll
Çaprazgaga Loxia curvirostra Red Crossbill
Saka Carduelis carduelis European Goldfinch
Küçük İskete Serinus serinus European Serin
Kara İskete Serinus pusillus Fire-fronted Serin
Kara Başlı İskete Spinus spinus Eurasian Siskin
KUTUP ÇİNTELERİ Calcariidae
Mahmuzlu Çinte Calcarius lapponicus Lapland Longspur
Alaca Çinte Plectrophenax nivalis Snow Bunting
ÇİNTEGİLLER Emberizidae
Kara Başlı Çinte Emberiza melanocephala Black-headed Bunting
Kızıl Başlı Çinte Emberiza bruniceps Red-headed Bunting
Tarla Çintesi Emberiza calandra Corn Bunting
Kaya Çintesi Emberiza cia Rock Bunting
Bahçe Çintesi Emberiza cirlus Cirl Bunting
Sarı Çinte Emberiza citrinella Yellowhammer
Ak Başlı Çinte Emberiza leucocephalos Pine Bunting
Doğu Kirazkuşu Emberiza buchanani Gray-necked Bunting
Boz Kirazkuşu Emberiza cineracea Cinereous Bunting
Kirazkuşu Emberiza hortulana Ortolan Bunting
Kızıl Kirazkuşu Emberiza caesia Cretzschmar’s Bunting
Bataklık Çintesi Emberiza schoeniclus Reed Bunting
Küçük Çinte Emberiza pusilla Little Bunting
Ak Kaşlı Çinte Emberiza rustica Rustic Bunting
  1. Boz Kaz – Graylag Goose – Anser anser
  2. Sakarca – Greater White-fronted Goose – Anser albifrons
  3. Küçük Sakarca – Lesser White-fronted Goose – Anser erythropus – VU
  4. Tayga Kazı – Taiga Bean-Goose – Anser fabalis
  5. Yosun Kazı – Brant – Branta bernicla
  6. Ak Yanaklı Kaz – Barnacle Goose – Branta leucopsis
  7. Sibirya Kazı – Red-breasted Goose – Branta ruficollis – VU
  8. Sessiz Kuğu – Mute Swan – Cygnus olor
  9. Küçük Kuğu – Tundra Swan – Cygnus columbianus
  10. Ötücü Kuğu – Whooper Swan – Cygnus cygnus
  11. Nil Kazı – Egyptian Goose – Alopochen aegyptiaca
  12. Angıt – Ruddy Shelduck – Tadorna ferruginea
  13. Suna – Common Shelduck – Tadorna tadorna
  14. Çıkrıkçın – Garganey – Spatula querquedula
  15. Kaşıkgaga – Northern Shoveler – Spatula clypeata
  16. Boz Ördek – Gadwall – Mareca strepera
  17. Fiyu – Eurasian Wigeon – Mareca penelope
  18. Yeşilbaş – Mallard – Anas platyrhynchos
  19. Kılkuyruk – Northern Pintail – Anas acuta
  20. Çamurcun – Green-winged Teal – Anas crecca
  21. Yaz Ördeği – Marbled Teal – Marmaronetta angustirostris – VU
  22. Macar Ördeği – Red-crested Pochard – Netta rufina
  23. Elmabaş Patka – Common Pochard – Aythya ferina – VU
  24. Pasbaş Patka – Ferruginous Duck – Aythya nyroca – NT
  25. Tepeli Patka – Tufted Duck – Aythya fuligula
  26. Karabaş Patka – Greater Scaup – Aythya marila
  27. Pufla – Common Eider – Somateria mollissima – NT
  28. Kadife Ördek – Velvet Scoter – Melanitta fusca – VU
  29. Kara Ördek – Common Scoter – Melanitta nigra
  30. Telkuyruk – Long-tailed Duck – Clangula hyemalis – VU
  31. Altıngöz – Common Goldeneye – Bucephala clangula
  32. Sütlabi – Smew – Mergellus albellus
  33. Büyük Tarakdiş – Common Merganser – Mergus merganser
  34. Tarakdiş – Red-breasted Merganser – Mergus serrator
  35. Dikkuyruk – White-headed Duck – Oxyura leucocephala – EN
  36. Kum Kekliği – See-see Partridge – Ammoperdix griseogularis
  37. Bıldırcın – Common Quail – Coturnix coturnix
  38. Kınalı Keklik – Chukar – Alectoris chukar
  39. Urkeklik – Caspian Snowcock – Tetraogallus caspius
  40. Turaç – Black Francolin – Francolinus francolinus
  41. Sülün – Ring-necked Pheasant – Phasianus colchicus
  42. Çilkeklik – Gray Partridge – Perdix perdix
  43. Orman Horozu – Black Grouse – Tetrao tetrix
  44. Dağ Horozu – Caucasian Grouse – Tetrao mlokosiewiczi – NT
  45. Flamingo – Greater Flamingo – Phoenicopterus roseus
  46. Küçük Flamingo – Lesser Flamingo – Phoeniconaias minor – NT
  47. Küçük Batağan – Little Grebe – Tachybaptus ruficollis
  48. Kulaklı Batağan – Horned Grebe – Podiceps auritus – VU
  49. Kızıl Boyunlu Batağan – Red-necked Grebe – Podiceps grisegena
  50. Bahri – Great Crested Grebe – Podiceps cristatus
  51. Kara Boyunlu Batağan – Eared Grebe – Podiceps nigricollis
  52. Kaya Güvercini – Rock Pigeon – Columba livia
  53. Gökçe Güvercin – Stock Dove – Columba oenas
  54. Tahtalı – Common Wood-Pigeon – Columba palumbus
  55. Üveyik – European Turtle-Dove – Streptopelia turtur – VU
  56. Büyük Üveyik – Oriental Turtle-Dove – Streptopelia orientalis
  57. Kumru – Eurasian Collared-Dove – Streptopelia decaocto
  58. Küçük Kumru – Laughing Dove – Streptopelia senegalensis
  59. Kap Kumrusu – Namaqua Dove – Oena capensis
  60. Paçalı Bağırtlak – Pallas’s Sandgrouse – Syrrhaptes paradoxus
  61. Kılkuyruk Bağırtlak – Pin-tailed Sandgrouse – Pterocles alchata
  62. Benekli Bağırtlak – Spotted Sandgrouse – Pterocles senegallus
  63. Bağırtlak – Black-bellied Sandgrouse – Pterocles orientalis
  64. Toy – Great Bustard – Otis tarda – VU
  65. Asya Yakalı Toyu – Macqueen’s Bustard – Chlamydotis macqueenii – VU
  66. Mezgeldek – Little Bustard – Tetrax tetrax – NT
  67. Tepeli Guguk – Great Spotted Cuckoo – Clamator glandarius
  68. Guguk – Common Cuckoo – Cuculus canorus
  69. Çobanaldatan – Eurasian Nightjar – Caprimulgus europaeus
  70. Ak Karınlı Ebabil – Alpine Swift – Apus melba
  71. Ebabil – Common Swift – Apus apus
  72. Boz Ebabil – Pallid Swift – Apus pallidus
  73. Küçük Ebabil – Little Swift – Apus affinis
  74. Sukılavuzu – Water Rail – Rallus aquaticus
  75. Bıldırcınkılavuzu – Corn Crake – Crex crex
  76. Benekli Suyelvesi – Spotted Crake – Porzana porzana
  77. Sutavuğu – Eurasian Moorhen – Gallinula chloropus
  78. Sakarmeke – Eurasian Coot – Fulica atra
  79. Küçük Sazhorozu – Allen’s Gallinule – Porphyrio alleni
  80. Sazhorozu – Gray-headed Swamphen – Porphyrio poliocephalus
  81. Bataklık Suyelvesi – Little Crake – Zapornia parva
  82. Küçük Suyelvesi – Baillon’s Crake – Zapornia pusilla
  83. Telli Turna – Demoiselle Crane – Anthropoides virgo
  84. Ak Turna – Siberian Crane – Leucogeranus leucogeranus – CR
  85. Turna – Common Crane – Grus grus
  86. Kocagöz – Eurasian Thick-knee – Burhinus oedicnemus
  87. Uzunbacak – Black-winged Stilt – Himantopus himantopus
  88. Kılıçgaga – Pied Avocet – Recurvirostra avosetta
  89. Poyrazkuşu – Eurasian Oystercatcher – Haematopus ostralegus – NT
  90. Gümüş Yağmurcun – Black-bellied Plover – Pluvialis squatarola
  91. Altın Yağmurcun – European Golden-Plover – Pluvialis apricaria
  92. Amerika Altın Yağmurcunu – American Golden-Plover – Pluvialis dominica
  93. Küçük Altın Yağmurcun – Pacific Golden-Plover – Pluvialis fulva
  94. Kızkuşu – Northern Lapwing – Vanellus vanellus – NT
  95. Mahmuzlu Kızkuşu – Spur-winged Lapwing – Vanellus spinosus
  96. Gri Başlı Kızkuşu – Gray-headed Lapwing – Vanellus cinereus
  97. Büyük Kızkuşu – Red-wattled Lapwing – Vanellus indicus
  98. Sürmeli Kızkuşu – Sociable Lapwing – Vanellus gregarius – CR
  99. Ak Kuyruklu Kızkuşu – White-tailed Lapwing – Vanellus leucurus
  100. Moğol Cılıbıtı – Lesser Sand-Plover – Charadrius mongolus
  101. Büyük Cılıbıt – Greater Sand-Plover – Charadrius leschenaultii
  102. Doğu Cılıbıtı – Caspian Plover – Charadrius asiaticus
  103. Akça Cılıbıt – Kentish Plover – Charadrius alexandrinus
  104. Halkalı Cılıbıt – Common Ringed Plover – Charadrius hiaticula
  105. Halkalı Küçük Cılıbıt – Little Ringed Plover – Charadrius dubius
  106. Dağ Cılıbıtı – Eurasian Dotterel – Charadrius morinellus
  107. Sürmeli Kervançulluğu – Whimbrel – Numenius phaeopus
  108. İnce Gagalı Kervançulluğu – Slender-billed Curlew – Numenius tenuirostris – CR
  109. Kervançulluğu – Eurasian Curlew – Numenius arquata – NT
  110. Kıyı Çamurçulluğu – Bar-tailed Godwit – Limosa lapponica – NT
  111. Çamurçulluğu – Black-tailed Godwit – Limosa limosa – NT
  112. Taşçeviren – Ruddy Turnstone – Arenaria interpres
  113. Büyük Kumkuşu – Red Knot – Calidris canutus – NT
  114. Döğüşkenkuş – Ruff – Calidris pugnax
  115. Sürmeli Kumkuşu – Broad-billed Sandpiper – Calidris falcinellus
  116. Kızıl Kumkuşu – Curlew Sandpiper – Calidris ferruginea – NT
  117. Sarı Bacaklı Kumkuşu – Temminck’s Stint – Calidris temminckii
  118. Ak Kumkuşu – Sanderling – Calidris alba
  119. Kara Karınlı Kumkuşu – Dunlin – Calidris alpina
  120. Uzun Kanatlı Kumkuşu – Baird’s Sandpiper – Calidris bairdii
  121. Küçük Kumkuşu – Little Stint – Calidris minuta
  122. Ak Sokumlu Kumkuşu – White-rumped Sandpiper – Calidris fuscicollis
  123. Çizgili Kumkuşu – Pectoral Sandpiper – Calidris melanotos
  124. Küçük Suçulluğu – Jack Snipe – Lymnocryptes minimus
  125. Çulluk – Eurasian Woodcock – Scolopax rusticola
  126. Büyük Suçulluğu – Great Snipe – Gallinago media – NT
  127. Suçulluğu – Common Snipe – Gallinago gallinago
  128. Terek Düdükçünü – Terek Sandpiper – Xenus cinereus
  129. Büyük Denizdüdükçünü – Wilson’s Phalarope – Phalaropus tricolor
  130. Denizdüdükçünü – Red-necked Phalarope – Phalaropus lobatus
  131. Kızıl Denizdüdükçünü – Red Phalarope – Phalaropus fulicarius
  132. Dere Düdükçünü – Common Sandpiper – Actitis hypoleucos
  133. Benekli Düdükçün – Spotted Sandpiper – Actitis macularius
  134. Yeşil Düdükçün – Green Sandpiper – Tringa ochropus
  135. Kara Kızılbacak – Spotted Redshank – Tringa erythropus
  136. Yeşilbacak – Common Greenshank – Tringa nebularia
  137. Küçük Sarıbacak – Lesser Yellowlegs – Tringa flavipes
  138. Bataklık Düdükçünü – Marsh Sandpiper – Tringa stagnatilis
  139. Orman Düdükçünü – Wood Sandpiper – Tringa glareola
  140. Kızılbacak – Common Redshank – Tringa totanus
  141. Yengeç Yağmurcunu – Crab-Plover – Dromas ardeola
  142. Çölkoşarı – Cream-colored Courser – Cursorius cursor
  143. Bataklıkkırlangıcı – Collared Pratincole – Glareola pratincola
  144. Kara Kanatlı Bataklıkkırlangıcı – Black-winged Pratincole – Glareola nordmanni – NT
  145. Büyük Korsanmartı – Great Skua – Stercorarius skua
  146. Küt Kuyruklu Korsanmartı – Pomarine Jaeger – Stercorarius pomarinus
  147. Korsanmartı – Parasitic Jaeger – Stercorarius parasiticus
  148. Uzun Kuyruklu Korsanmartı – Long-tailed Jaeger – Stercorarius longicaudus
  149. Kara Ayaklı Martı – Black-legged Kittiwake – Rissa tridactyla – VU
  150. İnce Gagalı Martı – Slender-billed Gull – Chroicocephalus genei
  151. Karabaş Martı – Black-headed Gull – Chroicocephalus ridibundus
  152. Küçük Martı – Little Gull – Hydrocoloeus minutus
  153. Akdeniz Martısı – Mediterranean Gull – Ichthyaetus melanocephalus
  154. Kızıldeniz Martısı – White-eyed Gull – Ichthyaetus leucophthalmus – NT
  155. Büyük Karabaş Martı – Pallas’s Gull – Ichthyaetus ichthyaetus
  156. Ada Martısı – Audouin’s Gull – Ichthyaetus audouinii
  157. Küçük Gümüş Martı – Mew Gull – Larus canus
  158. Kuzey Gümüş Martısı – Herring Gull – Larus argentatus
  159. Gümüş Martı – Yellow-legged Gull – Larus michahellis
  160. Hazar martısı – Caspian Gull – Larus cachinnans
  161. Van Gölü Martısı – Armenian Gull – Larus armenicus – NT
  162. Kara Sırtlı Martı – Lesser Black-backed Gull – Larus fuscus
  163. Kutup Martısı – Glaucous Gull – Larus hyperboreus
  164. Büyük Kara Sırtlı Martı – Great Black-backed Gull – Larus marinus
  165. Küçük Sumru – Little Tern – Sternula albifrons
  166. Gülen Sumru – Gull-billed Tern – Gelochelidon nilotica
  167. Hazar Sumrusu – Caspian Tern – Hydroprogne caspia
  168. Kara Sumru – Black Tern – Chlidonias niger
  169. Ak Kanatlı Sumru – White-winged Tern – Chlidonias leucopterus
  170. Bıyıklı Sumru – Whiskered Tern – Chlidonias hybrida
  171. Sumru – Common Tern – Sterna hirundo
  172. Kutup Sumrusu – Arctic Tern – Sterna paradisaea
  173. Kara Gagalı Sumru – Sandwich Tern – Thalasseus sandvicensis
  174. Tepeli Sumru – Lesser Crested Tern – Thalasseus bengalensis
  175. Kızıl Gerdanlı Dalgıç – Red-throated Loon – Gavia stellata
  176. Kara Gerdanlı Dalgıç – Arctic Loon – Gavia arctica
  177. Buz Dalgıcı – Common Loon – Gavia immer
  178. Fırtınakırlangıcı – European Storm-Petrel – Hydrobates pelagicus
  179. Boz Yelkovan – Cory’s Shearwater – Calonectris diomedea
  180. Yelkovan – Yelkouan Shearwater – Puffinus yelkouan – VU
  181. Kara Leylek – Black Stork – Ciconia nigra
  182. Leylek – White Stork – Ciconia ciconia
  183. Sarı Gagalı Leylek – Yellow-billed Stork – Mycteria ibis
  184. Sümsük – Northern Gannet – Morus bassanus
  185. Afrika Yılanboyunu – African Darter – Anhinga rufa
  186. Küçük Karabatak – Pygmy Cormorant – Microcarbo pygmeus
  187. Karabatak – Great Cormorant – Phalacrocorax carbo
  188. Tepeli Karabatak – European Shag – Phalacrocorax aristotelis
  189. Ak Pelikan – Great White Pelican – Pelecanus onocrotalus
  190. Küçük Pelikan – Pink-backed Pelican – Pelecanus rufescens
  191. Tepeli Pelikan – Dalmatian Pelican – Pelecanus crispus – NT
  192. Balaban – Great Bittern – Botaurus stellaris
  193. Küçük Balaban – Little Bittern – Ixobrychus minutus
  194. Gri Balıkçıl – Gray Heron – Ardea cinerea
  195. Erguvani Balıkçıl – Purple Heron – Ardea purpurea
  196. Büyük Ak Balıkçıl – Great Egret – Ardea alba
  197. Küçük Ak Balıkçıl – Little Egret – Egretta garzetta
  198. Sığır Balıkçılı – Cattle Egret – Bubulcus ibis
  199. Alaca Balıkçıl – Squacco Heron – Ardeola ralloides
  200. Gece Balıkçılı – Black-crowned Night-Heron – Nycticorax nycticorax
  201. Çeltikçi – Glossy Ibis – Plegadis falcinellus
  202. Kelaynak – Northern Bald Ibis – Geronticus eremita – CR
  203. Kaşıkçı – Eurasian Spoonbill – Platalea leucorodia
  204. Balık Kartalı – Osprey – Pandion haliaetus
  205. Ak Çaylak – Black-winged Kite – Elanus caeruleus
  206. Sakallı Akbaba – Bearded Vulture – Gypaetus barbatus – NT
  207. Küçük Akbaba – Egyptian Vulture – Neophron percnopterus – EN
  208. Arı Şahini – European Honey-buzzard – Pernis apivorus
  209. Tepeli Arı Şahini – Oriental Honey-buzzard – Pernis ptilorhynchus
  210. Kara Akbaba – Cinereous Vulture – Aegypius monachus – NT
  211. Kızıl Akbaba – Eurasian Griffon – Gyps fulvus
  212. Cambaz Kartal – Bateleur – Terathopius ecaudatus – NT
  213. Yılan Kartalı – Short-toed Snake-Eagle – Circaetus gallicus
  214. Küçük Orman Kartalı – Lesser Spotted Eagle – Clanga pomarina
  215. Büyük Orman Kartalı – Greater Spotted Eagle – Clanga clanga – VU
  216. Küçük Kartal – Booted Eagle – Hieraaetus pennatus
  217. Bozkır Kartalı – Steppe Eagle – Aquila nipalensis – EN
  218. Şah Kartal – Imperial Eagle – Aquila heliaca – VU
  219. Kaya Kartalı – Golden Eagle – Aquila chrysaetos
  220. Tavşancıl – Bonelli’s Eagle – Aquila fasciata
  221. Saz Delicesi – Eurasian Marsh-Harrier – Circus aeruginosus
  222. Gökçe Delice – Hen Harrier – Circus cyaneus
  223. Bozkır Delicesi – Pallid Harrier – Circus macrourus – NT
  224. Çayır Delicesi – Montagu’s Harrier – Circus pygargus
  225. Şikra – Shikra – Accipiter badius
  226. Yaz Atmacası – Levant Sparrowhawk – Accipiter brevipes
  227. Atmaca – Eurasian Sparrowhawk – Accipiter nisus
  228. Çakır – Northern Goshawk – Accipiter gentilis
  229. Kızıl Çaylak – Red Kite – Milvus milvus – NT
  230. Kara Çaylak – Black Kite – Milvus migrans
  231. Ak Kuyruklu Kartal – White-tailed Eagle – Haliaeetus albicilla
  232. Paçalı Şahin – Rough-legged Hawk – Buteo lagopus
  233. Şahin – Common Buzzard – Buteo buteo
  234. Kızıl Şahin – Long-legged Buzzard – Buteo rufinus
  235. Peçeli Baykuş – Barn Owl – Tyto alba
  236. İshakkuşu – Eurasian Scops-Owl – Otus scops
  237. Çizgili İshakkuşu – Pallid Scops-Owl – Otus brucei
  238. Puhu – Eurasian Eagle-Owl – Bubo bubo
  239. Balık Baykuşu – Brown Fish-Owl – Ketupa zeylonensis
  240. Kukumav – Little Owl – Athene noctua
  241. Alaca Baykuş – Tawny Owl – Strix aluco
  242. Kulaklı Orman Baykuşu – Long-eared Owl – Asio otus
  243. Kır Baykuşu – Short-eared Owl – Asio flammeus
  244. Paçalı Baykuş – Boreal Owl – Aegolius funereus
  245. İbibik – Eurasian Hoopoe – Upupa epops
  246. Yalıçapkını – Common Kingfisher – Alcedo atthis
  247. İzmir Yalıçapkını – White-throated Kingfisher – Halcyon smyrnensis
  248. Alaca Yalıçapkını – Pied Kingfisher – Ceryle rudis
  249. Yeşil Arıkuşu – Blue-cheeked Bee-eater – Merops persicus
  250. Arıkuşu – European Bee-eater – Merops apiaster
  251. Gökkuzgun – European Roller – Coracias garrulus
  252. Hint Gökkuzgunu – Indian Roller – Coracias benghalensis
  253. Boyunçeviren – Eurasian Wryneck – Jynx torquilla
  254. Ortanca Ağaçkakan – Middle Spotted Woodpecker – Dendrocoptes medius
  255. Ak Sırtlı Ağaçkakan – White-backed Woodpecker – Dendrocopos leucotos
  256. Orman Alaca Ağaçkakanı – Great Spotted Woodpecker – Dendrocopos major
  257. Alaca Ağaçkakan – Syrian Woodpecker – Dendrocopos syriacus
  258. Küçük Ağaçkakan – Lesser Spotted Woodpecker – Dryobates minor
  259. Küçük Yeşil Ağaçkakan – Gray-headed Woodpecker – Picus canus
  260. Yeşil Ağaçkakan – Eurasian Green Woodpecker – Picus viridis
  261. Kara Ağaçkakan – Black Woodpecker – Dryocopus martius
  262. Küçük Kerkenez – Lesser Kestrel – Falco naumanni
  263. Kerkenez – Eurasian Kestrel – Falco tinnunculus
  264. Aladoğan – Red-footed Falcon – Falco vespertinus – NT
  265. Ada Doğanı – Eleonora’s Falcon – Falco eleonorae
  266. Gri Doğan – Sooty Falcon – Falco concolor – VU
  267. Boz Doğan – Merlin – Falco columbarius
  268. Delice Doğan – Eurasian Hobby – Falco subbuteo
  269. Bıyıklı Doğan – Lanner Falcon – Falco biarmicus
  270. Ulu Doğan – Saker Falcon – Falco cherrug – EN
  271. Gökdoğan – Peregrine Falcon – Falco peregrinus
  272. İskender Papağanı – Alexandrine Parakeet – Psittacula eupatria – NT
  273. Yeşil Papağan – Rose-ringed Parakeet – Psittacula krameri
  274. Kızıl Sırtlı Örümcekkuşu – Red-backed Shrike – Lanius collurio
  275. Türkistan örümcekkuşu – Red-tailed Shrike – Lanius phoenicuroides
  276. Moğolistan Örümcekkuşu – Isabelline Shrike – Lanius isabellinus
  277. Uzun Kuyruklu Örümcekkuşu – Long-tailed Shrike – Lanius schach
  278. Doğu Örümcekkuşu – Iberian Gray Shrike – Lanius meridionalis
  279. Büyük Örümcekkuşu – Great Gray Shrike – Lanius excubitor
  280. Kara Alınlı Örümcekkuşu – Lesser Gray Shrike – Lanius minor
  281. Maskeli Örümcekkuşu – Masked Shrike – Lanius nubicus
  282. Kızıl Başlı Örümcekkuşu – Woodchat Shrike – Lanius senator
  283. Sarıasma – Eurasian Golden Oriole – Oriolus oriolus
  284. Alakarga – Eurasian Jay – Garrulus glandarius
  285. Saksağan – Eurasian Magpie – Pica pica
  286. Göknar Kargası – Eurasian Nutcracker – Nucifraga caryocatactes
  287. Kırmızı Gagalı Dağ Kargası – Red-billed Chough – Pyrrhocorax pyrrhocorax
  288. Sarı Gagalı Dağ Kargası – Yellow-billed Chough – Pyrrhocorax graculus
  289. Küçük Karga – Eurasian Jackdaw – Corvus monedula
  290. Ekin Kargası – Rook – Corvus frugilegus
  291. Leş Kargası – Hooded Crow – Corvus cornix
  292. Çöl Kuzgunu – Brown-necked Raven – Corvus ruficollis
  293. Kısa Kuyruklu Kuzgun – Fan-tailed Raven – Corvus rhipidurus
  294. Kuzgun – Common Raven – Corvus corax
  295. Bıyıklı Baştankara – Bearded Reedling – Panurus biarmicus
  296. İbibik Toygarı – Greater Hoopoe-Lark – Alaemon alaudipes
  297. Küçük Çöl Toygarı – Bar-tailed Lark – Ammomanes cinctura
  298. Çöl Toygarı – Desert Lark – Ammomanes deserti
  299. Kulaklı Toygar – Horned Lark – Eremophila alpestris
  300. Bozkır Toygarı – Greater Short-toed Lark – Calandrella brachydactyla
  301. Küçük Boğmaklı Toygar – Bimaculated Lark – Melanocorypha bimaculata
  302. Boğmaklı Toygar – Calandra Lark – Melanocorypha calandra
  303. Kara Toygar – Black Lark – Melanocorypha yeltoniensis
  304. Çorak Toygarı – Lesser Short-toed Lark – Alaudala rufescens
  305. Orman Toygarı – Wood Lark – Lullula arborea
  306. Ak Kanatlı Toygar – White-winged Lark – Alauda leucoptera
  307. Tarlakuşu – Eurasian Skylark – Alauda arvensis
  308. Küçük Tarlakuşu – Oriental Skylark – Alauda gulgula
  309. Tepeli Toygar – Crested Lark – Galerida cristata
  310. Kum Kırlangıcı – Bank Swallow – Riparia riparia
  311. Kaya Kırlangıcı – Eurasian Crag-Martin – Ptyonoprogne rupestris
  312. Kır Kırlangıcı – Barn Swallow – Hirundo rustica
  313. Kızıl Kırlangıç – Red-rumped Swallow – Cecropis daurica
  314. Ev Kırlangıcı – Common House-Martin – Delichon urbicum
  315. Çam Baştankarası – Coal Tit – Periparus ater
  316. Ak Yanaklı Baştankara – Sombre Tit – Poecile lugubris
  317. Kayın Baştankarası – Marsh Tit – Poecile palustris
  318. Mavi Baştankara – Eurasian Blue Tit – Cyanistes caeruleus
  319. Büyük Baştankara – Great Tit – Parus major
  320. Çulhakuşu – Eurasian Penduline-Tit – Remiz pendulinus
  321. Uzun Kuyruklu Baştankara – Long-tailed Tit – Aegithalos caudatus
  322. Sıvacı – Eurasian Nuthatch – Sitta europaea
  323. Anadolu Sıvacısı – Krüper’s Nuthatch – Sitta krueperi
  324. Kaya Sıvacısı – Western Rock Nuthatch – Sitta neumayer
  325. Büyük Kaya Sıvacısı – Eastern Rock Nuthatch – Sitta tephronota
  326. Duvar Tırmaşıkkuşu – Wallcreeper – Tichodroma muraria
  327. Orman Tırmaşıkkuşu – Eurasian Treecreeper – Certhia familiaris
  328. Bahçe Tırmaşıkkuşu – Short-toed Treecreeper – Certhia brachydactyla
  329. Çıtkuşu – Eurasian Wren – Troglodytes troglodytes
  330. Derekuşu – White-throated Dipper – Cinclus cinclus
  331. Arapbülbülü – White-spectacled Bulbul – Pycnonotus xanthopygos
  332. Ak Yanaklı Arapbülbülü – White-eared Bulbul – Pycnonotus leucotis
  333. Çalıkuşu – Goldcrest – Regulus regulus
  334. Sürmeli Çalıkuşu – Common Firecrest – Regulus ignicapilla
  335. Kamışbülbülü – Cetti’s Warbler – Cettia cetti
  336. Orman Çıvgını – Wood Warbler – Phylloscopus sibilatrix
  337. Boz Çıvgın – Eastern Bonelli’s Warbler – Phylloscopus orientalis
  338. Sarı Kaşlı Çıvgın – Yellow-browed Warbler – Phylloscopus inornatus
  339. Ak Kaşlı Çıvgın – Hume’s Warbler – Phylloscopus humei
  340. Çalıkuşu Çıvgını – Pallas’s Leaf Warbler – Phylloscopus proregulus
  341. Esmer Çıvgın – Dusky Warbler – Phylloscopus fuscatus
  342. Söğütbülbülü – Willow Warbler – Phylloscopus trochilus
  343. Kafkas Çıvgını – Mountain Chiffchaff – Phylloscopus sindianus
  344. Çıvgın – Common Chiffchaff – Phylloscopus collybita
  345. Yeşil Çıvgın – Green Warbler – Phylloscopus nitidus
  346. Yeşilimsi Çıvgın – Greenish Warbler – Phylloscopus trochiloides
  347. Kuzey Çıvgını – Arctic Warbler – Phylloscopus borealis
  348. Küçük Mukallit – Booted Warbler – Iduna caligata
  349. Sazak Mukallidi – Sykes’s Warbler – Iduna rama
  350. Ak Mukallit – Eastern Olivaceous Warbler – Iduna pallida
  351. Dağ Mukallidi – Upcher’s Warbler – Hippolais languida
  352. Zeytin Mukallidi – Olive-tree Warbler – Hippolais olivetorum
  353. Şarkıcı Mukallit – Melodious Warbler – Hippolais polyglotta
  354. Sarı Mukallit – Icterine Warbler – Hippolais icterina
  355. Sarı Kamışçın – Aquatic Warbler – Acrocephalus paludicola – VU
  356. Bıyıklı Kamışçın – Moustached Warbler – Acrocephalus melanopogon
  357. Kındıra Kamışçını – Sedge Warbler – Acrocephalus schoenobaenus
  358. Doğu Kamışçını – Paddyfield Warbler – Acrocephalus agricola
  359. Kuzey Kamışçını – Blyth’s Reed Warbler – Acrocephalus dumetorum
  360. Çalı Kamışçını – Marsh Warbler – Acrocephalus palustris
  361. Saz Kamışçını – Eurasian Reed Warbler – Acrocephalus scirpaceus
  362. Basra Kamışçını – Basra Reed Warbler – Acrocephalus griseldis
  363. Büyük Kamışçın – Great Reed Warbler – Acrocephalus arundinaceus
  364. Ağaç Kamışçını – Eurasian River Warbler – Locustella fluviatilis
  365. Bataklık Kamışçını – Savi’s Warbler – Locustella luscinioides
  366. Çekirge Kamışçını – Common Grasshopper-Warbler – Locustella naevia
  367. Dik Kuyruklu Ötleğen – Graceful Prinia – Prinia gracilis
  368. Yelpazekuyruk – Zitting Cisticola – Cisticola juncidis
  369. Kara Başlı Ötleğen – Eurasian Blackcap – Sylvia atricapilla
  370. Boz Ötleğen – Garden Warbler – Sylvia borin
  371. Çöl Ötleğeni – Asian Desert Warbler – Sylvia nana
  372. Çizgili Ötleğen – Barred Warbler – Sylvia nisoria
  373. Küçük Ak Gerdanlı Ötleğen – Lesser Whitethroat – Sylvia curruca
  374. Ak Gözlü Ötleğen – Eastern Orphean Warbler – Sylvia crassirostris
  375. Kıbrıs Ötleğeni – Cyprus Warbler – Sylvia melanothorax
  376. Pembe Göğüslü Ötleğen – Menetries’s Warbler – Sylvia mystacea
  377. Kara Boğazlı Ötleğen – Rüppell’s Warbler – Sylvia ruppeli
  378. Bıyıklı Ötleğen – Subalpine Warbler – Sylvia cantillans
  379. Maskeli Ötleğen – Sardinian Warbler – Sylvia melanocephala
  380. Ak Gerdanlı Ötleğen – Greater Whitethroat – Sylvia communis
  381. Bozkır Ötleğeni – Spectacled Warbler – Sylvia conspicillata
  382. Irak Yedikardeşi – Iraq Babbler – Turdoides altirostris
  383. Benekli Sinekkapan – Spotted Flycatcher – Muscicapa striata
  384. Çalı Bülbülü – Rufous-tailed Scrub-Robin – Cercotrichas galactotes
  385. Kızılgerdan – European Robin – Erithacus rubecula
  386. Taş Bülbülü – White-throated Robin – Irania gutturalis
  387. Benekli Bülbül – Thrush Nightingale – Luscinia luscinia
  388. Bülbül – Common Nightingale – Luscinia megarhynchos
  389. Mavigerdan – Bluethroat – Luscinia svecica
  390. Mavikuyruk – Red-flanked Bluetail – Tarsiger cyanurus
  391. Küçük Sinekkapan – Red-breasted Flycatcher – Ficedula parva
  392. Alaca Sinekkapan – Semicollared Flycatcher – Ficedula semitorquata
  393. Kara Sinekkapan – European Pied Flycatcher – Ficedula hypoleuca
  394. Halkalı Sinekkapan – Collared Flycatcher – Ficedula albicollis
  395. Kızılkuyruk – Common Redstart – Phoenicurus phoenicurus
  396. Kara Kızılkuyruk – Black Redstart – Phoenicurus ochruros
  397. Taşkızılı – Rufous-tailed Rock-Thrush – Monticola saxatilis
  398. Gökardıç – Blue Rock-Thrush – Monticola solitarius
  399. Çayır Taşkuşu – Whinchat – Saxicola rubetra
  400. Taşkuşu – European Stonechat – Saxicola rubicola
  401. Sibirya Taşkuşu – Siberian Stonechat – Saxicola maurus
  402. Ak Tepeli Kuyrukkakan – White-crowned Wheatear – Oenanthe leucopyga
  403. Keşiş Kuyrukkakanı – Hooded Wheatear – Oenanthe monacha
  404. Kuyrukkakan – Northern Wheatear – Oenanthe oenanthe
  405. Kara Sırtlı Kuyrukkakan – Mourning Wheatear – Oenanthe lugens
  406. Ak Sırtlı Kuyrukkakan – Finsch’s Wheatear – Oenanthe finschii
  407. Alaca Kuyrukkakan – Pied Wheatear – Oenanthe pleschanka
  408. Kıbrıs Kuyrukkakanı – Cyprus Wheatear – Oenanthe cypriaca
  409. Kara Kulaklı Kuyrukkakan – Black-eared Wheatear – Oenanthe hispanica
  410. Kızılca Kuyrukkakan – Red-tailed Wheatear – Oenanthe xanthoprymna
  411. Çöl Kuyrukkakanı – Desert Wheatear – Oenanthe deserti
  412. Boz Kuyrukkakan – Isabelline Wheatear – Oenanthe isabellina
  413. Ökse Ardıcı – Mistle Thrush – Turdus viscivorus
  414. Öter Ardıç – Song Thrush – Turdus philomelos
  415. Kızıl Ardıç – Redwing – Turdus iliacus – NT
  416. Karatavuk – Eurasian Blackbird – Turdus merula
  417. Tarla Ardıcı – Fieldfare – Turdus pilaris
  418. Boğmaklı Ardıç – Ring Ouzel – Turdus torquatus
  419. Kara Gerdanlı Ardıç – Red-throated Thrush – Turdus ruficollis
  420. Sığırcık – European Starling – Sturnus vulgaris
  421. Alasığırcık – Rosy Starling – Pastor roseus
  422. Çiğdeci – Common Myna – Acridotheres tristis
  423. Büyük Dağbülbülü – Alpine Accentor – Prunella collaris
  424. Sibirya Dağbülbülü – Siberian Accentor – Prunella montanella
  425. Sürmeli Dağbülbülü – Radde’s Accentor – Prunella ocularis
  426. Kara Boğazlı Dağbülbülü – Black-throated Accentor – Prunella atrogularis
  427. Dağbülbülü – Dunnock – Prunella modularis
  428. Dağ Kuyruksallayanı – Gray Wagtail – Motacilla cinerea
  429. Sarı Kuyruksallayan – Western Yellow Wagtail – Motacilla flava
  430. Sarı Başlı Kuyruksallayan – Citrine Wagtail – Motacilla citreola
  431. Ak Kuyruksallayan – White Wagtail – Motacilla alba
  432. Mahmuzlu İncirkuşu – Richard’s Pipit – Anthus richardi
  433. Moğol İncirkuşu – Blyth’s Pipit – Anthus godlewskii
  434. Kır İncirkuşu – Tawny Pipit – Anthus campestris
  435. Çayır İncirkuşu – Meadow Pipit – Anthus pratensis – NT
  436. Ağaç İncirkuşu – Tree Pipit – Anthus trivialis
  437. Yeşil Sırtlı İncirkuşu – Olive-backed Pipit – Anthus hodgsoni
  438. Kızıl Gerdanlı İncirkuşu – Red-throated Pipit – Anthus cervinus
  439. Dağ İncirkuşu – Water Pipit – Anthus spinoletta
  440. Pasifik İncirkuşu – American Pipit – Anthus rubescens
  441. İpekkuyruk – Bohemian Waxwing – Bombycilla garrulus
  442. Hurmayiyen – Hypocolius – Hypocolius ampelinus
  443. İspinoz – Common Chaffinch – Fringilla coelebs
  444. Dağ İspinozu – Brambling – Fringilla montifringilla
  445. Kocabaş – Hawfinch – Coccothraustes coccothraustes
  446. Çütre – Common Rosefinch – Carpodacus erythrinus
  447. Şakrak – Eurasian Bullfinch – Pyrrhula pyrrhula
  448. Alamecek – Crimson-winged Finch – Rhodopechys sanguineus
  449. Küçük Alamecek – Trumpeter Finch – Bucanetes githagineus
  450. Doğu Alameceği – Mongolian Finch – Bucanetes mongolicus
  451. Boz Alamecek – Desert Finch – Rhodospiza obsoleta
  452. Florya – European Greenfinch – Chloris chloris
  453. Sarı Gagalı Ketenkuşu – Twite – Linaria flavirostris
  454. Ketenkuşu – Eurasian Linnet – Linaria cannabina
  455. Huş İsketesi – Common Redpoll – Acanthis flammea
  456. Çaprazgaga – Red Crossbill – Loxia curvirostra
  457. Saka – European Goldfinch – Carduelis carduelis
  458. Küçük İskete – European Serin – Serinus serinus
  459. Kara İskete – Fire-fronted Serin – Serinus pusillus
  460. Kara Başlı İskete – Eurasian Siskin – Spinus spinus
  461. Mahmuzlu Çinte – Lapland Longspur – Calcarius lapponicus
  462. Alaca Çinte – Snow Bunting – Plectrophenax nivalis
  463. Kara Başlı Çinte – Black-headed Bunting – Emberiza melanocephala
  464. Kızıl Başlı Çinte – Red-headed Bunting – Emberiza bruniceps
  465. Tarla Çintesi – Corn Bunting – Emberiza calandra
  466. Kaya Çintesi – Rock Bunting – Emberiza cia
  467. Bahçe Çintesi – Cirl Bunting – Emberiza cirlus
  468. Sarı Çinte – Yellowhammer – Emberiza citrinella
  469. Ak Başlı Çinte – Pine Bunting – Emberiza leucocephalos
  470. Doğu Kirazkuşu – Gray-necked Bunting – Emberiza buchanani
  471. Boz Çinte – Cinereous Bunting – Emberiza cineracea – NT
  472. Kirazkuşu – Ortolan Bunting – Emberiza hortulana
  473. Kızıl Kirazkuşu – Cretzschmar’s Bunting – Emberiza caesia
  474. Bataklık Çintesi – Reed Bunting – Emberiza schoeniclus
  475. Küçük Çinte – Little Bunting – Emberiza pusilla
  476. Ak Kaşlı Çinte – Rustic Bunting – Emberiza rustica – VU
  477. Serçe – House Sparrow – Passer domesticus
  478. Söğüt Serçesi – Spanish Sparrow – Passer hispaniolensis
  479. Küçük Serçe – Dead Sea Sparrow – Passer moabiticus
  480. Ağaç Serçesi – Eurasian Tree Sparrow – Passer montanus
  481. Sarı Boğazlı Serçe – Chestnut-shouldered Petronia – Gymnornis xanthocollis
  482. Kaya Serçesi – Rock Sparrow – Petronia petronia
  483. Boz Serçe – Pale Rockfinch – Carpospiza brachydactyla
  484. Kar Serçesi – White-winged Snowfinch – Montifringilla nivalis