Hoş Geldiniz!

“Bilgelik bir şeye doğru ismi koymakla başlar.”

Eski bir Çin atasözü

Dünya üzerinde 10.000’den fazla kuş türü yaşıyor. Türkiye ve yakın çevresinde yaşayan bütün kuşların standartlaşmış Türkçe isimleri bulunsa da, geriye kalan binlerce türün Türkçe ismi henüz yok.

Türkiye’de kuş gözlemciği ve fotoğrafçılığı da sınırlara sığmıyor. Her yıl onlarca gözlemci, araştırmacı ve fotoğrafçı, kuşların peşinden dünyanın dört bir yanına seyahat ediyorlar, Malezya, Antarktika, Ekvador’daki kuşları gözlüyorlar. Gezemeyenler ise, belgesel kanallarında, gazete ve dergi haberlerinde ve sosyal medyada birbirinden güzel, ilginç ve renkli kuşlarla karşılaşıyorlar.

Bu sitenin amacı, dünyanın tüm kuş türlerinin Türkçe isimlerini derlemek, ismi olmayan türlerin isimlerini oluşturmak ve standartlaştırmaktır.

Bu çalışma Yakup Sancar Barış ve Kerem Ali Boyla’nın 2000 yılından beri yürüttüğü bir projedir. Kuşbank’ın eBird sistemine dahil olması ile, bu isimler hayat bulmaya başladı. Ağustos 2020’ye kadar kalan türleri de tamamlamayı hedefledik. Projenin detayları için tarihçeye tıklayın.

Son güncelleme ve tamamlanan tür sayısı:

  • 7592 tür = %71 (10 Mayıs)
  • 7807 tür = %73 (16 Mayıs)
  • 8085 tür = %75 (23 Mayıs)
  • 8612 tür = %80 (27 Mayıs) – Non-passeriformes tamamlandı!
  • 8888 tür = %83 (31 Mayıs)
  • 9202 tür = %86 (6 Haziran) – Amerika Kıtası tamamlandı!
  • 9464 tür = %88 (13 Haziran)
  • 9752 tür = %90 (39 Haziran)

Son durumu buradan görebilirsiniz:

Katkılarınızı bekliyoruz

Dünyanını değişik yerlerinde bu kuşları görmüş kişiler olarak isimleri sizin değerlendirmenize açıyoruz. Lütfen isimleri inceleyin ve hoşunuza giden, gitmeyen, aklınıza yatan veya daha önce aklınızdan geçen alternatif isimleri bizimle paylaşınız. Sizlerden gelen mesajlar üzerine birkaç hatırlatmamız var.

Yapılmamış gruplarla ilgili çalışma yapmanızı tercih etmiyoruz. Bu bizim için sıkıntılı oluyor, çünkü kendi içimizde oturmuş, nispeten kararlı ve uyumlu bir uygulamamız var. Tamamlanmamış gruplarımız çok fazla. Lütfen onlara yoğunlaşmayın, onlara sırası geldiğinde bakacağız. Grupların ne kadar tamamlanmış olduğunu buradan görebilirsiniz.

Çalışmaya katkı vermeden önce lütfen prensipleri ayrıntılı olarak inceleyiniz.

Google Doc belgesi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_pbZg9pTV9U5-PESUaUq2OOMHOaK0BfxmtZp4CSYmhI/edit?usp=sharing

İletişim adresi: kusisimleri@gmail.com

Kaynak Gösterme:

Barış, Y.S. ve Boyla, K.A. (2020) Dünya Kuşlarının Türkçe İsimleri. Taslak Sürüm: Mayıs/Haziran/Temmuz 2020
http://www.kustr.org/kusisimleri/

Barış, Y.S. ve Boyla, K.A. (2020) Dünya Kuşlarının Türkçe İsimleri. 1. Sürüm: Ağustos 2020
http://www.kustr.org/kusisimleri/