Bahar Bilgen

Gördüğüm kuşlardan birkaç önerim olacak . 
1) Duvuduv  Cennetkuşu  na hemen Sicklebill mi diye baktım. Bu bir ses tanımından alıntıysa ; Victoria Riflebird çığlık atan bir kuş . Kur yaparken kanat sesi tak  diye duyuluyor. Kurda yumuşak tıklar var.Riflebird denmesi kadifemsi siyah renginin İngiliz Ordusu Silahlı Tugayının üniforma renginden almış. 
2 ) Fakat Brown ve Black Sicklebill gerçekten ormanı inleten bir Duvuduv sesi çıkarıyorlar ki gerçekten ateş ediliyor sanırsınız. Bu sese ek olarak apolet gibi kabartıyorlar kanatlarını . Kara Duvuduv ve Kahverengi Duvuduv diyebilirsiniz.
3)  Riflebird denmesi kadifemsi siyah renginin İngiliz Ordusu Silahlı Tugayının üniforma renginden almış. diye tekrarlayarak : Duvuduv Cennetkuşu yerine  Viktoria  Karatüfek;  Victoria’s Riflebird için daha uygun olabilir.Paradise Riflebird : Filintacı Karatüfek Magnificent Riflebird : Büyük veya Muhteşem  Karatüfek Growling Riflebird  : Hırlayan Karatüfek  4) Lesser Lophorina ; Küçük Mavi yakalı Cennet kuşu  önerim. Mavi yakalı çok uygun olmuş zaten.
5)  Raggiana kendi ismini alabilirdi . Tüyleri kızıl çünkü.Büyük Cennet kuşu daha beyaz; Küçük cennetkuşu daha sarı ; Raggiana da daha kızıla bakan tüyleri var.
6) Kurdele kuyruklu Astrapia  tam güzel oturmuş bir isim. Gerçekten kuyruğu kurdele gibi inanılmaz.Arfak Astrapia sı Arfak adı ile kalabilirdi. Kırmızı halkalı falan . Diğerleri boyun renk değiştiriyor. sınır çizgiler yok Stephanie’s Astrapia  ; Hanedan Astrapiası olabilir. Çünkü görkemli bir kuyruğu falan var .İhtişamlı bir kuş. Gördüğümde öyle düşünmüştüm. Mavi yüzlü deyince , Kurdele kuyruklu da mavi yüzlü .  Fosforlu mavi renkte yüzleri .
Latincelere de baktım ama  sizin de seçtiğiniz yol gayet iyi olmuş. Diğerleri gayet güzel oturmuş . Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir